Thirrje ndaj Qeverisë së Shqipërisë që “të mos heshtë përballë krimeve të luftës dhe gjenocidit në Gaza”

Në deklaratën e përbashkët të 240 profesionistëve dhe personaliteteve të fushave të ndryshme shprehet solidariteti me popullsinë palestineze dhe i bëhet thirrje “Qeverisë shqiptare të mos heshtë përballë krimeve të luftës dhe gjenocidit në Gaza”

 

Pedagogë, profesionistë, klerikë dhe aktivistë shprehin solidaritetin me popullsinë palestineze dhe i bëjnë thirrje qeverisë shqiptare të mos heshtë përballë krimeve të luftës dhe genocidit në Gaza

 

Ne, pedagogë, profesionistë, klerikë dhe aktivistë të shoqërisë civile në Shqipëri, shprehim mbështetjen e padyzuar për popullin palestinez. Ne i kemi dëgjuar thirrjet e popullit palestinez për solidaritet global dhe për ndalim të menjëhershëm të dhunës genocidale në Gaza. Palestinezët nuk pranojnë t’i dorëzohen shtypjes dhe shfarosjes së kryer përgjatë 75 viteve shpronësim, spastrim etnik, pushtim ushtarak dhe aparteid.

 

Që nga fillimi i këtij sulmi të papërmbajtur, bombardimet pa diskriminim të ndërmarra nga Izraeli kanë vrarë më shumë se 7000 palestinezë, përfshirë këtu rreth 3000 fëmijë dhe qindra familje të shuara plotësisht. Bombardimi i Spitalit Baptist dhe Kishës Ortodokse të Gazës, ku objekt i sulmeve u bënë të plagosurit dhe civilët e pastrehë, janë krime lufte të padiskutueshme. Në akte që shprehin qartësisht qëllimin genocidal, Izraeli kërkoi transferimin e 1.1 milion banorëve të Gazës, pasi u ndërpreu furnizimin me ujë, ushqime, energji dhe lëndë djegëse, duke i mohuar 2.3 milion njerëzve, gjysma e të cilëve fëmijë, elementët bazë të jetesës. Forcat pushtuese dhe kolonët po intensifikojnë dhunën edhe në Bregun Perëndimor, duke kryer vrasje, duke arrestuar qindra dhe duke keqtrajtuar të burgosurit politikë.

 

E gjitha kjo po ndodh në kuadër të një bllokade ndëshkuese 16-vjeçare të vendosur mbi Gazën. Heshtja dhe indiferenca e çdo qeverie ndaj kësaj bllokade i bën ato bashkëpërgjegjëse në këto krime.

 

Genocidi është legjitimuar përmes dehumanizimit racist të palestinezëve. Yoav Gallant, Ministri i Mbrojtjes së Izraelit, u është referuar palestinezëve si “kafshë në formë njerëzish”. Thirrje të ngjashme për të “fshirë” dhe “rrafshuar” Gazën kanë qarkulluar në mënyrë rutinë në median dhe shoqërinë izraelite. Udhëheqësit politikë dhe media shqiptare i janë bashkuar këtij kori duke ofruar mbështetje të pakushtëzuar dhe unanime për sulmet pa dallim ndaj civilëve.

 

Ne bëjmë thirrje për:

 

  • Ndalim të menjëhershëm të fushatës genocidale të Izraelit në Gaza dhe dhunës së kolonëve në çdo pjesë të Palestinës historike. Ne i bëjmë thirrje qeverisë shqiptare të ndalë nxitjen që po i bën Izraelit përmes mbështetjes politike dhe pjesëmarrjes indirekte në fushatën e dehumanizimit të popullit palestinez.

 

  • Ne rikonfirmojmë dhe i bëjmë thirrje qeverisë shqiptare të njohë të drejtën e palestinezëve për liri, vetëvendosje dhe rikthim në tokat e pushtuara. Izraeli është një projekt i vazhdueshëm kolonial dhe ne kërkojmë njohjen e të drejtës për të rezistuar ndaj kolonializmit të kolonëve sionistë, pushtimit ushtarak të tokave palestineze dhe arabe nga Izraeli dhe regjimit të aparteidit dhe dominimit racor.

 

3) Ne u bëjmë thirrje të gjithë shqiptarëve që të mos lejojnë propagandën mediatike të mediave dhe aktorëve të caktuar të përziejnë dhe ngatërrojnë kriticizmin ndaj Izraelit dhe politikave të tij raciste me racizmin anti-hebre. Ne i hedhim poshtë përpjekjet për të censuruar solidaritetin me palestinezët dhe njerëzit e tjerë të shtypur dhe të persekutuar.

 

 

1 Fisnik Kruja Aktivist Forumi Musliman i Shqipërise
2 Edvin Cami Pedagog Universiteti i Tiranës
3 Justinian Topulli Imam Lidhja e Hoxhallarëve të Shqipërisë
4 Sabaudin Jashari Imam Shoqata Kulturore “Ardhmëria”
5 Alban Bala Keshilltar Biznesi Sektor privat
6 Alfred Daci Pedagog Universiteti Politeknik i Tiranës
7 Sokol Pacukaj Pedagog Universiteti Aleksander Moisiu
8 Brenton Kotorri Gazetar Scan TV
9 Vehap Kola Pedagog University of New York Tirana
10 Jona Puci Pedagoge University of New York Tirana
11 Besarta Tafa Pedagoge Instituti Kanadez i Teknologjise
12 Gentjan Ulaj Pedagog Universiteti “Luarasi”
13 Edmira Xhaferra Pedagoge Universiteti Aleksander Moisiu
14 Sulejman Haxhi Pedagog Universiteti Europian i Tiranës
15 Elham Jashari Pedagog Universiteti i Tiranës
16 Aranit Kazazi Pedagog Universiteti i Tiranës
17 Dorian Aliu Pedagog University of New York Tirana
18 Afrim Bilali Pedagog Universiteti i Sporteve të Tiranës
19 Fluturim Nela Pedagog Universiteti Europian i Tiranës
20 Shefqet Suparaku Pedagog Universiteti Europian i Tiranës
21 Alfred Aga Mjek kirurg Spitali Amerikan
22 Dorian Balliu Imam Myftinia Elbasan
23 Ervin Qylafku Teolog Komuniteti Mysliman i Shqipërisë
24 Eduard Shefkiu Administrator Myftinia Durrës
25 Behar Kaçeli Imam Komuniteti Mysliman i Shqipërisë
26 Gerdi Demneri Shef kontabiliteti Fushe Kruja Cement Factory
27 Fiqiri Mejdani Specialist Agjencia Kombetare e Rinise
28 Baki Kurti Doktorant Universiteti “Uludag”
29 Besmir Geziqi Inxhinier Fusion Engineering
30 Fetah Puci Kontabilist Fushe Kruja Cement Factory
31 Roland Qazimi Inxhinier Bashkia e Tiranës
32 Kujtim Tusha Fizioterapist Al Amiri Hospital
33 Ervin Pupuleku Qytetar  
34 Dorian Fishti Ekonomist Sidra shpk
35 Rozana Alijaj Mesuese Shkolle Publike
36 Roland Muca IT Sektor privat
37 Pranvera Kola Student Universiteti Europian i Tiranës
38 Klodjan Driza Student Universiteti Tiranës
39 Ibrahim Noka Sipermarres Noka Incorporated
40 Eduart Thartori Mesues  
41 Entela Hidhi Mesuese Shkolla 9 vjecare “Kongresi Manastirit”
42 Roald Hysa Aktivist Forumi Musliman i Shqipërise
43 Ermal Bega Studiues ACFOS Albania
44 Urim Rexhepi Qytetar  
45 Ardit Bilani CEO Souvenir Albania
46 Shenur Kamberi Financier H&M
47 Enes Aka Sipermarres Sektor privat
48 Ergys Hasekiu Mësues Shkolla “Xhemali Plaka”
49 Algert Boci Specialist i Burimeve Njerëzore University of New York Tirana SHPK
50 Besjan Rriçku Financier Kirac Elektrik
51 Adnand Ramadhi Punonjes kerkimor shkencor Universiteti Bujqesor I Tiranës
52 Gjergji Tafa Administrator Food Way
53 Klaudio Topalli Fotograf Sektor privat
54 Selma Bodlli Studente Sakarya Üniversitesi
55 Erzen Pashaj Dizajner Fondacioni “Miresia”
56 Bujar Haliti Student Steinmüller Bildungszentrum
57 Blerim Dallashi Ekonomist kontabilist Sektor privat
58 Sara Lala Studente, aktiviste e shoqerise civile Universiteti i Tiranës
59 Mine Suli Asistente administrative Maarif Albania
60 Altin Veisllari Specialist IT Autoriteti Portual Durres
61 Adrian Dalliu Kryeinfermier Spitali Amerikan
62 Merxhan Shehu Koordinator Operacional New York Schools
63 Luida Veisllari Ekonomist Sektor privat
64 Behar Balla Imam Komuniteti Mysliman i Shqipërisë
65 Genc Aga Imam Komuniteti Mysliman i Shqipërisë
66 Enea Myftari Kontabilist EM Kontabilitet
67 Aleksander Nikoci Profesionist i lire I vetepunesuar
68 Kozeta Jashari Mesuese Shkolle
69 Ilir Cina Inxhinier ACM
70 Agron Kasamaj Hidraulik Ujësjellës Kanalizime Tiranë
71 Ledio Biduli Mesues Shkolla teknologjike Hysen Cela, Durres
72 Myrtezan Cenaj Aktivist FRPD/GRUD
73 Ermira Pashaj Perkthyese, redaktore Freelancer
74 Dehir Kelmendi Student Universum
75 Renard Sadikllari Imam Komuniteti Mysliman i Shqipërisë
76 Selami Dida Inxhinier Sektor privat
77 Gentjan Masha Aktivist Qendra “Lumturo Dhimbjen”
78 Elsa Balliu Mesues Shkolle
79 Shemsi Gerdeci Imam Komuniteti Mysliman i Shqipërisë
80 Gentian Faqolli Imam Komuniteti Mysliman i Shqipërisë
81 Alban Puka Imam Komuniteti Mysliman i Shqipërisë
82 Razije Isufi Mesuese Shoqata MWI
83 Ramazan Zekthi Student Shkolla Profesionale Elbasan
84 Olsi Zeko Qytetar  
85 Erando Serica Aktivist Sektor privat
86 Bashkim Allushi Qytetar I vetepunesuar
87 Manjola Xhepi Xhepi Mësuese ZVA Librazhd
88 Gentian Nela Imam Komuniteti Mysliman i Shqipërise
89 Eduard Alidini Software Developer Airobot
90 Zeliha Kaçeli Mesuese Biologji-Kimi Medreseja “Mustafa Varoshi” Durres
91 Ilir Allkja Imam  
92 Argjend Tota Ekonomist Sektor privat
93 Sherif Gerdeci Mekanik Sektor privat
94 Dilo Terziu Sipermarres Sektor privat
95 Altin Braka Sipërmarrës Sektor privat
96 Kevi Mucllari Student Universiteti Europian i Tiranës
97 Artan Kana Biznes Biznes
98 Ambra Pisha Ekonomiste Sektor privat
99 Lulzim Plloçi Imam Komuniteti Mysliman i Shqipërise
100 Brunilda Basha Arkitekte Daha Architects
101 Erselam Driza Qytetar Sektor privat
102 Ilber Puci Inxhinier i-ENERGY
103 Salvi Kanto Kontabilist Fushe Kruja Cement Factory
104 Aksa Balliu Nxenese Shkolle
105 Taulant Datja Inspektor Autoriteti Kombëtar i Ushqimit
106 Adil Gerdeci Student  
107 Gajtis Arkaxhiu Data Analist OSHEE Group
108 Flori Kola Imam Komuniteti Mysliman i Shqipërisë
109 Diamant Parllaku Administrator Kompani private
110 Albi Bardhi Ekonomist I vetepunesuar
111 Ylvi Durmishi Sipermarres Sipermarres
112 Brunilda Zadeja Mësuese Shkollë publike 9-vjeçare
113 Ensar Gerdeci Inxhinier Mekanik Sektor privat
114 Edlira Lita Infermiere Shtepia e Femijes Vlore
115 Fatri Puca Administrator Sportiv Bashkia Bulqize
116 Isa Korra Student Uluslararası Murad Hüdavendigar Anadolu Imam Hatip Lisesi
117 Gramoz Todori Menaxher Markon Shpk
118 Baki Goxhaj Menaxher Smart Center
119 Rudi Cara Mesues Shkolla e Mesme Teknologjike “Hysen Cela”
120 Enes Alushi Menaxher Shitjesh Sektor privat
121 Valbona Alla Administrator Administrator
122 Admir Temja Specialist Bashkia Shkodër
123 Stavro Xhardha Inxhinier
124 Nuredin Nazarko Mësues Shkolla e mesme “Isuf Dalipi”, Korçë
125 Ergin Kertoku Avokat Kertoku Law Firm
126 Eriomina Shahaj Kerkuese Shkencore ne Postdoktorature Universiteti Queen Mary Londer
127 Ina Kertoku Pergjegjese Zyre Zyre Avokatie Kertoku
128 Armand Hasa Aktivist  
129 Jeni Destani Juriste Ministria e Jashtme
130 Aida Kurti Mesuese Medreseja Mustafa varoshi
131 Redian Babameto Inxhinier Mekanik Euroelektra
132 Teuta Xeka Mesuese Sektor privat
133 Erenik Peka Jurist Sektor privat
134 Bledi Leka Aktivist i te drejtave te njeriut  
135 Bledar Myftari Teolog  
136 Manjola Mako Inxhinier Ndertimi Diem shpk
137 Ahmet Gjinishi Administrator Gjinishi Consulting
138 Edmond Ajdini Imam Komuniteti Mysliman i Shqipërisë
139 Gezim Biba Menaxher Shitjesh Atlas mills
140 Elton Seferi Teknolog Ushqimor Tirana Food Consulting
141 Indrit Bushati Aktivist  
142 Aledin Spahiu Inxhinier, Ekspert i VPP UKT sh.a.
143 Gentjan Mara Imami Komuniteti Mysliman i Shqipërisë
144 Erion Biba IT Sektor privat
145 Arjan Ymeraj Imam Komuniteti Mysliman i Shqipërisë
146 Amarild Durrsi Imam Komuniteti Mysliman i Shqipërisë
147 Ilir Arifi Teolog  
148 Ditmir Gokaj Kontabilist Sektor privat
149 Vladimir Agolli Imam Komuniteti Mysliman i Shqipërisë
150 Arben Beli Mesues Pensionist
151 Kastriot Bardhi Imam Komuniteti Mysliman i Shqipërisë
152 Erjona Cenkollari Tek radiologe Poliklinika Specialiteteve 3
153 Halil Morina Mësimdhënës Gjimnazi “Hamdi Berisha”
154 Blendi Alushi Jurist Komuniteti Mysliman i Shqipërisë
155 Elton Gjeçi Dizenjator Institucion privat
156 Ramadan Dyrmishi Mesues OL
157 Jurgen Rabeta Administrator Sektor privat
158 Desantila Cengu Punonjëse sociale Fakulteti i Infermierise
159 Julian Balla Shef i Departamentit te Uro-Okologjise Casa di Cura San Camillo- Cremona
160 Fioralba Zela Infermiere Sherbim privat
161 Aferdita Tema Mesuese Shkolla “Jon F. Keneddy”
162 Amantja Mera Studente Sektor privat
163 Rozeta Koni Recepsion Hygeia Hospital
164 Eriana Cenaj Software tester Epam Company
165 Miraxh Shkodra Qytetar  
166 Erviola Cengu Graphic designer Sektor privat
167 Natasha Axhami Qytetare  
168 Ilmi Proshka Sekretar Ambasada Turke
169 Afrim Smakaj Imam Komuniteti Mysliman i Shqipërisë
170 Alban Kodra Përkthyes Sektor privat
171 Zamira Koçak Farmaciste Biznes privat
172 Manjola Cullaj Mesuese Shoqata e Katarit
173 Valmira Petku Infermiere Spital
174 Salah Abdussamad Ekonomist Sektor privat
175 Ditmira Cengu Asistente Sektor privat
176 Fadil Abazi Tregetar Sektor privat
177 Irena Mata Ekonomiste Fakulteti i Shkencave te Natyres
178 Behar Kadrija Administratë Institucion Edukimi
179 Bujar Kulla Radiolog Hygeia Hospital
180 Elson Roci Mesues Shmb
181 Hamad Ben Abdennabi Drejtor Fondacion
182 Valmir Cenolli Inxhinier Ndertimi Sektor privat
183 Ainaldo Mali Imam Komuniteti Mysliman i Shqipërisë
184 Klodian Plaka    
185 Tomi Fani Fizioterapist Sektor privat
186 Elton Carkanji Mjek Stomatolog Jara-Dental
187 Oltion Begaj Farmacist Farmaci
188 Hike Fejzo Ekonomiste/ sipermarrese Biznes
189 Laura Domi Mesuese Shkolla “Hafiz Ali Podgorica”
190 Xhemile Elezi Ekonomiste Sektor privat
191 Xhemal Darsi Mesues ZVA Kukes
192 Rovena Gjyzeli Infermiere Sektor privat
193 Xhesika Hajdaraj Infermiere Universiteti Aleksander Moisiu
194 Zara Islami Studente Universiteti Aleksander Moisiu
195 Azbie Goga Stomatologe Klinike private
196 Suada Muhametaj Studente Durres
197 Rezarti Tafaj
198 Vangjel Mile Mesues Shkolle 9-vjecare
199 Alban Shehu Sipermarres Sektor privat
200 Edisnajda Vejko Ekonomist Subjekt privat
201 Blerta Hazizolli Mesuese Shkolle 9-vjecare shteterore
202 Drilona Tafaj Mjeke farmaciste Sektor privat
203 Altin Kraja Kirurg ortoped Spitali amerikan
204 Blerina Gezhilli Farmaciste Farmaci Teuta
205 Elios Lamaj Hartograf Agjensia shteterore e kadastres
206 Etleda Alku Infermiere Qender shendetesore
207 Sara Puci Farmaciste Farmaci “Orange”
208 Silva Begaj Inxhiniere Mjedisi Star Albania
209 Enea Nuraj Juriste Sektor privat
210 Aishe Dervishi Project Lead Engage3 Powered by Dexi
211 Ada Sinameta Infermiere Azeglio /Italy
212 Aurel Shehu Qytetar Pensionist
213 Saimir Plaka Nepunes Muzeu Etnografik Berat
214 Emiljano Rripi Imam Xhamia e Plumbit / Berat
215 Ana Cengu Menaxhuese Social Media Kompani Programimi
216 Behije Hoxha Mesuese Shkolla “Hafiz Ali Podgorica”
217 Edison Therepeli Mesues “edukimi fizik” Gjimnazi “Muhamer Janina”
218 Suela Karepi Fakulteti i Edukimit Universiteti Aleksander Moisiu
219 Ina Rruga Infermier Qendra Shendetesore nr.2 Durres
220 Sindi Liçi Përkthyese E pavarur
221 Siera Kurti Student Universiteti Aleksander Moisiu
222 Admir Banaj I vetepunesuar Sektor privat
223 Elidona Cenaj Mësuese  
224 Renuard Mimani Shoqeri civile Berat
225 Gerald Koro Psikolog Shoqeri civile
226 Arjan Ymeraj Imam Komuniteti Mysliman i Shqipërisë
227 Arjold Dyshniku Trajner mundje Margarita Tutulani Berat
228 Isuf Braho Menaxher Operator turistik
229 Menduhije Ndreu Arkitekte Irida Hasa Architecture
230 Oltion Hoxha Jurist Kapo Hoxha
231 Xhaferr Alhysa Mesues Hysen Cela
232 Denisa Met-hasani Infermiere QSUT
233 Estel Dona Programues Bilanc
234 Aferdita Allkja Mesuese Shkolle jopublike
235 Hyra Elezaj Promocion Sektor privat
236 Sokol Pilinçi Ekonomist Sektor privat
237 Esterina Molla Ekonomiste Sektor privat
238 Albina Çizmja Teologe Qendër Kulturore fetare
239 Ibrahim Xhepmetaj Edukator teolog Shoqata Kulturore “Ardhmëria”
240 Alban Bullari Imam